Péče o ženu

Preventivní prohlídka

Hlavní smysl gynekologické preventivní prohlídky je včasné zjištění přednádorových stavů děložního čípku (dysplázií, či jinou terminologií intraepiteliálních neoplázií). K tomu se používá vyšetření čípku pohledem při použití speciálního zvětšovacího přístroje (kolposkopu) a odběry stěrů na cytologické vyšetření, které pro nás provádí plzeňská laboratoř vedená prof. Michalem, jež se těší v gynekologické obci dobré pověsti. Součástí běžné gynekologické preventivní prohlídky je také vyšetření dělohy a vejcovodů pohmatem.

Sami obvykle doplňujeme preventivní prohlídku ještě ultrazvukovým vyšetřením, které dokáže zjistit malé změny na děloze (myomy, změny na děložní sliznici) a vaječnících.

U žen starších 40 let doporučujeme mamografické vyšetření prsů (pojišťovnami je hrazeno od 45 let, s výjimkou OZP, která vyšetření hradí už od 40 let) a u žen starších 50 let vyšetření krve ve stolici, pokud ho neprovedl praktický lékař.

U zdravých žen se gynekologická preventivní prohlídka doporučuje jednou za rok. Častější kontroly, případně rozšíření vyšetření o další metody, jsou zapotřebí tam, kde se zjistí nějaké drobné odchylky nebo ne zcela jednoznačné nálezy.